Strona główna
Uczelnie
Szkolenia
Wsparcie HR
Pierwszy dzień w nowej
pracy dzięki pracatobie.pl


Teraz Ty znajdź pracę w swojej branży,
na stanowisku lub w swoim mieście



Znajdź ofertę pracy
Znajdź ofertę pracy


Rynek pracy i biznes

Rozwój zawodowy i osobisty


6 rad jak napisać dobry list motywacyjny

Większość kandydatów jest przekonana, że list motywacyjny ma pokazać ich motywację do objęcia danego stanowiska. To właśnie dlatego wpadają w pułapkę pisania o tym, co oni pragną uzyskać od prawodawcy i czego dokładnie od niego oczekują. Jeśli masz w swoim liście zdania typu:

- Wybrałem Państwa firmę, gdyż chcę się rozwijać

- Chcę u Państwa pracować, ponieważ interesuje mnie stabilne zatrudnienie

- Moją motywacją jest praca dla liczącej się na rynku firmy

- Chcę pracować z profesjonalistami i nauczyć się od nich jak najwięcej

 

…to najlepiej od razu wciśnij backspace i usuń te sformułowania ze swojego dokumentu.

 

Poniżej przeczytasz 6 rad o tym, jak napisać list motywacyjny. Dowiesz się dlaczego twój list motywacyjny wymaga sporego liftingu i co możesz zrobić, by zaciekawić pracodawcę. Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek, jak napisać list motywacyjny? Zajrzyj tutaj

1.  Jak napisać list motywacyjny, który zaciekawi pracodawcę?

Przede wszystkim twój dokument ma zaciekawić potencjalnego pracodawcę. Powinieneś przekonać go, dlaczego to Ty jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko.

Nie pisz o tym, co chcesz uzyskać od danej firmy (na to jest miejsce w kolejnych etapach rekrutacji). W liście motywacyjnym podkreśl konkretnie, co firma zyska dając szansę właśnie Tobie!

Procesy rekrutacyjne są trochę podobne do kampanii reklamowych tyle, że produktem jest kandydat, a konsumentem rekruter. Właśnie dlatego najskuteczniejsze dokumenty to te, które przekonują rekrutera, że potrzebuje właśnie Ciebie.

Zastanów się, co możesz wnieść do firmy. Odpowiedz sobie na pytanie, co takiego zyska pracodawca zatrudniając właśnie Ciebie. Skup się na 4 najważniejszych aspektach:

- Twoje doświadczanie

- Twoje osiągnięcia

- Twoje specjalistyczne umiejętności

- Twoje wykształcenie

 

2.  Jak napisać list motywacyjny, który odpowiednio przedstawi Twoje doświadczenie?

Ze swojego doświadczenia wybierz tylko te obowiązki, które mogą sprawdzić się na danym stanowisku. Często kandydaci myślą, że wielozadaniowość jest ich atutem. Nie mogą bardziej się mylić. Pracodawcy szukają specjalistów. Właśnie dlatego usuń ze swojego dokumentu wszystkie akapity i zdania nieistotne z perspektywy danej rekrutacji. Postaw tylko na to, co pojawia się w ogłoszeniu.

 

3.  Jak napisać list motywacyjny, który pokaże twoje osiągnięcia?

Kandydaci prawie nigdy nie wspominają w dokumentach aplikacyjnych o swoich osiągnięciach. Często boją się łatki samochwały. Przez to nie pokazują tego, co ich wyróżnia i w efekcie giną w stosie identycznych CV i listów motywacyjnych. Nie popełniaj tego błędu. Napisz o swoich najważniejszych osiągnięciach. Pokaż, co konkretnie wniosłeś do firm, w których pracowałeś. Opisz to za pomocą konkretów:

- Co dokładnie zmieniłeś/zaproponowałeś/wdrożyłeś/rozwinąłeś?

- Jakimi metodami tego dokonałeś?

- Jaki efekt przyniosły Twoje działania dla firmy?

 

4.  Jak napisać list motywacyjny, który podkreśli twoje specjalistyczne umiejętności?

Jeśli w swoim liście piszesz o sumienności, odpowiedzialności i terminowości, a nie popierasz tego konkretnymi zdarzeniami, to niestety będą to tylko puste słowa. Zamiast wytartych frazesów użyj swoich silnych stron. Skup się na tym co Cię wyróżnia i opisz tylko specjalistyczne umiejętności.

Jesteś sprzedawcą? Napisz o kompetencjach negocjacyjnych, dzięki którym zrealizowałeś 100% celu sprzedażowego. A może specjalizujesz się w marketingu? Wspomnij o zbudowanych przez siebie relacjach biznesowych, które pomogły pozyskać dla biznesu 20 kluczowych partnerów.

 

5.  Jak napisać list motywacyjny, który w ciekawy sposób pokaże Twoje wykształcenie.

Wykształcenie to nie tylko tytuł uzyskany na uczelni wyższej. To również certyfikaty, szkolenia i webinaria, które rozwijają Twoje specjalistyczne umiejętności.

Zobacz w ogłoszeniu, czego szuka Twój pracodawca. Jakich umiejętności oczekuje od idealnego pracownika? Następnie z twojego resume wybierz certyfikaty i szkolenia, które potwierdzają zdobytą wiedzę w tym zakresie.

 

6.  Jak napisać list motywacyjny, który zostanie przeczytany przez rekrutera?

Kiedy opiszesz swój list według podanych wyżej zasad, sprawdź jeszcze kilka kluczowych kwestii:

- Czy Twój list motywacyjny zajmuje 1 stronę (jeśli nie, usuń niektóre zdania - pozostaw tylko te doświadczenia, osiągnięcia i umiejętności, z których jesteś najbardziej dumny)?

- Czy Twój list motywacyjny ma ciekawy i niestandardowy wstęp (jeśli nie, pomyśl co Ciebie zachęciłoby do przeczytania czyjegoś listu)?

- Czy Twój list motywacyjny ma ciekawe i niestandardowe zakończenie (jeśli nie, w ostatnim zdaniu raz jeszcze przypomnij rekruterowi najważniejszy powód, dla którego powinien Cię zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną)?

 

A Ty? Jakie masz metody pisania ciekawych listów motywacyjnych?

 

autor: Aleksandra Pawłowska

Jestem psychologiem i konsultantką kariery w Interviewme. Pasjonuje mnie coaching oraz pomoc w budowaniu kariery. Po godzinach śpiewam i tańczę w zaciszu domowym. Odwiedź bloga InterviewMe i znajdź lepszą pracę.


Współpracujemy z ...
Regulamin portalu | Kontakt | Copyright 2011 Pracatobie.pl