Strona główna
Uczelnie
Szkolenia
Wsparcie HR
Pierwszy dzień w nowej
pracy dzięki pracatobie.pl


Teraz Ty znajdź pracę w swojej branży,
na stanowisku lub w swoim mieście



Znajdź ofertę pracy
Znajdź ofertę pracy


Rynek pracy i biznes

Rozwój zawodowy i osobisty


Jak listopadowe święta wpływają na wymiar czasu pracy

Mimo nieprzyjemnej aury pogodowej, listopad jest lubiany przez zatrudnionych na etat. A to głównie ze względu na przypadające w tym miesiącu dwa święta, co w efekcie powinno przekładać się na dwa dodatkowe dni wolne od pracy. Czy w tym roku również?

 

Prawo do dodatkowego dnia wolnego

Sposób obliczenia wymiaru czasu pracy wynika z przepisów zawartych w Kodeksie pracy oraz ustawy o dniach wolnych od pracy. Gdy święto będące dniem wolnym od pracy przypada w sobotę, to pracodawca zobowiązany jest oddać pracownikowi w zamian inny dzień wolny. Natomiast jeżeli dzień świąteczny wypada w niedzielę, tak jak tegoroczny Dzień Wszystkich Świętych, pracownicy niestety nie otrzymają tym razem dnia wolnego. Tylko święto przypadające w inny dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Tak dzieję się np. w przypadku święta Dzień Niepodległości, które wypada w środę 11 listopada. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy i jednocześnie zmniejsza wymiar czasu pracy pracowników zatrudnionych na pełny etat o 8 godzin.

Jeżeli jednak niedziela jest normalnym dniem pracy, co często dotyczy pracowników handlu, wtedy stosuje się przepisy jak przy pracy w zwykłą niedzielę. W takim przypadku ze względu na wypadające w niedzielę święto 1 listopada, pracodawca musi zapewnić inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po Dniu Wszystkich Świętych.

 

Czas pracy zatrudnionych na pełen etat

W Polsce obowiązuje zasadniczo 40-godzinny tydzień pracy, po osiem godzin dziennie.
Aby obliczyć wymiar czasu pracy w listopadzie należy wykonać proste obliczenia:

  • w związku z faktem, iż w listopadzie występują 4 pełne tygodnie pracy mnożymy je przez 40 godzinny tydzień pracy.
  • do otrzymanej liczby 160 godzin dodajemy 8 godzin odpowiadający za dzień
    30 listopada wystający poza pełne tygodnie.
  • następnie od otrzymanej liczby godzin odejmujemy każde święto uznane za dzień wolny od pracy, który przypada w innym dniu niż niedziela.

Ponieważ w listopadzie mamy dwa święta wypadające odpowiednio w niedzielę i środę wymiar czasu pracy zostaje obniżony jedynie za święto wypadające w środę. Pracownicy pełnoetatowi mają do przepracowania w listopadzie br. 160 godzin.

 

Perspektywa niepełnoetatowców

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób pracujących na niepełny etat, którzy pracują tylko w niektóre dni tygodnia i mieli więcej niż 2 dni wolne w tygodniu. Przeanalizujmy ją na poniższym przykładzie.

Pan Roman jest zatrudniony w hurtowni na 1/2 etatu. We wtorki i czwartki pracuje po 8 godzin, a w piątki 4 godziny. Poniedziałki i środy ma wolne. Pan Roman pracuje w podstawowym systemie czasu pracy, w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym, który odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym roku. Sobota jest dla niego dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Takim pracownikom nie trzeba więc oddawać dnia wolnego za święto. Listopadowy harmonogram pana Romana będzie zatem wyglądał następująco:

 

Pon. Wt. Śr. Cz. Pt. Sob. Niedz.
            1      
święto
2    
wolne
3       
8 godz.
4    
wolne
5           
8 godz.
6           
4 godz.
7    
wolne
8    
wolne
9    
wolne
10         
8 godz.
11 
święto
12         
8 godz.
13         
4 godz.
14 
wolne  
15  
wolne
16  
wolne
17         
 godz.
18  
wolne
19         
8 godz.
20         
4 godz.
21  
wolne
22  
wolne
23  
wolne
24         
8 godz.
25  
wolne
26         
8 godz.
27         
4 godz.
28  
wolne
29
wolne
30  
wolne
   

 

Dodatkowy wolny dzień za święto

Osobną kategorię stanowią pracownicy, którym dzień wolny przysługuje nie w sobotę, a w inny dzień tygodnia. Prześledźmy to na przykładzie pani Zosi, pracującej na co dzień sklepie spożywczym. Zgodnie z umową zawartą z pracodawcą, jej dni wolne wypadają w środy i niedziele. Z tego powodu pracodawca będzie musiał zapewnić jej w listopadzie 2015 r. dodatkowy dzień wolny z okazji Święta Niepodległości. Gdyby tego nie zrobił, to pani Zosia (mająca wolne środy) przepracowałaby w listopadzie 2015 r. 168 godzin, czyli o 8 godzin za dużo. W jej przypadku nie trzeba natomiast wyznaczać dodatkowego dnia wolnego za święto 1 listopada, które przypada w niedzielę.

Zakładając, że pracodawca wyznaczy pani Zosi dodatkowy dzień wolny 30 listopada, jej harmonogram będzie przedstawiał się w poniższy sposób:

 

Pon. Wt. Śr. Cz. Pt. Sob. Niedz.
            1      
święto
2            
8 godz.
3           
8 godz.
4    
wolne
5           
8 godz.
6            
8 godz.
           
8 godz.
8    
wolne
9            
8 godz.
10         
8 godz.
11 
święto
12         
8 godz.
13          
8 godz.
14          
8 godz.
15  
wolne
16          
8 godz.
17         
8 godz.
18  
wolne
19         
8 godz.
20          
8 godz.
21          
8 godz.
22  
wolne
23           
8 godz
24         
8 godz.
25  
wolne
26         
8 godz.
27          
8 godz.
28          
8 godz.
29
wolne
30  
wolne
   


Marek Skałkowski – ekspert INFOR PL, specjalista w zakresie prawa pracy

 

O INFOR PL S.A.:

 

INFOR PL SA od 25 lat jest największym polskim dostawcą profesjonalnych informacji na temat prawa i ekonomii. Pomysłodawcą, założycielem firmy i Prezesem Zarządu INFOR PL S.A. jest Ryszard Pieńkowski. Od 2008 roku Spółka przechodzi dynamiczną transformację. Wcześniej działała pod nazwą Grupa Wydawnicza INFOR S.A. Niezmiennie zajmuję pozycję lidera w swojej branży. Odbiorcami produktów INFOR-u są właściciele firm, menadżerowie, prawnicy a także księgowi, kadrowi urzędnicy. Od wielu lat budowany jest portfel produktów papierowo-internetowych m.in. „MONITOR księgowego”, „Rachunkowość Budżetowa”, „Personel i Zarządzanie”, „Gazeta Samorządu i Administracji”, serwis księgowych infor.pl, platformy internetowe IFK, IRB, aplikacja INFORorganizer, a także bogata grupa produktów INFORLEX.pl. INFOR PL koncentruje się na dostarczaniu informacji profesjonalnej przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

Więcej informacji o INFOR PL SA można znaleźć na stronie www.holding.infor.pl

 

Kontakt dla prasy:

Anna Jaskier

Manager ds. marketingu i promocji

INFOR PL S.A.

tel.: +48 22 530 44 98

kom.: + 48 510 024 948

anna.jaskier@infor


Współpracujemy z ...
Regulamin portalu | Kontakt | Copyright 2011 Pracatobie.pl