Strona główna
Uczelnie
Szkolenia
Wsparcie HR
Pierwszy dzień w nowej
pracy dzięki pracatobie.pl


Teraz Ty znajdź pracę w swojej branży,
na stanowisku lub w swoim mieście



Znajdź ofertę pracy
Znajdź ofertę pracy


Rynek pracy i biznes

Rozwój zawodowy i osobisty


3 rady jak odkryć swoje zainteresowania i wybrać satysfakcjonującą pracę

Czy zdarza Ci się czasem mieć dość swojej pracy i stwierdzić:

“Tak naprawdę to nie wiem, czym chcę się zajmować.”

“Chodzę do pracy, bo muszę zarobić pieniądze.”

“Praca to praca, trzeba jakoś dać radę.”?

Musisz wiedzieć, że kluczową sprawą przy wyborze zawodu są zainteresowania. Sukces zawodowy i satysfakcję z wykonywanej pracy osiągniesz wtedy, gdy będziesz robić to, co Cię interesuje. Jeśli coś dla Ciebie jest ciekawe, bardziej się w to angażujesz, chcesz poszerzać swoją wiedzę i umiejętności.

Przeczytaj poniższe wskazówki, a przekonasz się jak odkryć swoje zainteresowania i dzięki nim znaleźć satysfakcjonującą pracę.

Pamiętaj, że pracę znajdziesz łatwiej, jeśli będziesz mieć skuteczne dokumenty aplikacyjne. Zobacz, jak napisać skuteczne CV i list motywacyjny na https://interviewme.pl/blog .

1. Dzięki tym pytaniom łatwiej odkryjesz swoje zainteresowania.

Nie wiesz, co Cię interesuje?

A może myślisz, że brak Ci zainteresowań?

Pamiętaj, że każdy ma zainteresowania. Nie myl ich z pasją.

Zainteresowania to obszar, który po prostu jest dla Ciebie ciekawy.

Zadaj sobie poniższe pytania. Jeśli potrzebujesz, zastanów się nad odpowiedziami przez dłuższy czas. Pamiętaj, że nie ma ani dobrych, ani złych odpowiedzi. Nie podlegają one żadnej ocenie, ważne natomiast żeby były prawdziwe.

  • Co lubię i potrafię robić?
  • Co lubię, ale czego nie potrafię wykonywać?
  • Co robię najczęściej w wolnym czasie?
  • Co jest dla mnie przyjemne?
  • Jakie zawody wykonywane przez moich znajomych/rodzinę są ciekawe i dlaczego?

Postaraj się pogłębić odpowiedzi na te pytania. Co to znaczy?

Jeśli na przykład w wolnym czasie najczęściej spotykasz się ze znajomymi, zastanów się, o czym lubisz z nimi rozmawiać i które tematy rozmów najbardziej Cię angażują. Dzięki temu łatwiej będzie Ci odkryć rzeczy, które Cię ciekawią, ale nie zwracałeś wcześniej na nie uwagi.

2. W tym miejscu najszybciej odkryjesz, co Cię naprawdę interesuje!

Pójdź do dużej księgarni lub sklepu z czasopismami. Przejdź się pomiędzy półkami i wybierz kilka czasopism, które Cię zaciekawiły. Przyjrzyj się swoim wyborom. Czy są to pozycje z obszaru architektury wnętrz, magazyny psychologiczne, a może czasopisma naukowe?

Teraz zadaj sobie 2 pytania:

  • Czy w wybranych czasopismach znalazłeś tematy, o których chciałbyś dowiedzieć się więcej?
  • I najważniejsze pytanie: Dlaczego ten konkretny obszar jest dla Ciebie interesujący?

Jeśli na przykład wybrałeś czasopismo motoryzacyjne, zastanów się czy bardziej interesuje Cię rynek samochodów czy elementy konstrukcyjne?

Jeżeli ciekawi Cię proces powstawania auta może to oznaczać, że Twoje zainteresowania mają charakter techniczny. Poszukaj ofert pracy przykładowo w obszarze produkcji, może znajdziesz w tej branży interesujące stanowisko.

3. Pomyśl o swojej obecnej i byłej pracy.

Przypomnij sobie, jakie elementy lubisz/lubiłeś w pracy najbardziej, a które najmniej. Oceń je w skali od 0 do 10 (gdzie zero to “bardzo nie lubię”, a 10 to “lubię najbardziej”).

W ten sam sposób pomyśl o przedmiotach na studiach i/lub szkole średniej. Ważne żebyś ocenił tematykę przedmiotu, a nie to jak był prowadzony i jaki był nauczyciel. Zastanów się jedynie, czy podobały Ci się poruszane zagadnienia.

Dzięki tej prostej metodzie łatwiej będzie Ci oddzielić dziedziny wiedzy, które są dla Ciebie przyjemne i ciekawe od tych, których nie lubisz. Nie chciałbyś przecież wykonywać pracy, która jest związana z obszarami, które Cię nie interesują.

Jeśli dowiesz co Cię interesuje, łatwiej będzie Ci znaleźć zawód, który naprawdę chcesz wykonywać. Twoja satysfakcja i zadowolenie z pracy przełożą się na Twoje wyniki. Zwiększysz tym samym szansę na osiągnięcie sukcesu.

Joanna Gąsiorowska, Konsultant Kariery w Interviewme. Dyplomowany doradca zawodowy wyspecjalizowany w rozpoznawaniu i rozwijaniu kompetencji i preferencji zawodowych kandydatów. Posiada duże doświadczenie w prowadzeniu rekrutacji po stronie Agencji Doradztwa Personalnego oraz w wewnętrznym dziale personalnym.

 

 

 


Współpracujemy z ...
Regulamin portalu | Kontakt | Copyright 2011 Pracatobie.pl