Strona główna
Uczelnie
Szkolenia
Wsparcie HR
Pierwszy dzień w nowej
pracy dzięki pracatobie.pl


Teraz Ty znajdź pracę w swojej branży,
na stanowisku lub w swoim mieścieZnajdź ofertę pracy
Znajdź ofertę pracy


Rynek pracy i biznes

Rozwój zawodowy i osobisty


3 błędy w liście motywacyjnym, które osłabiają Twoje CV

Czy wiesz, dlaczego napisanie listu motywacyjnego daje Ci przewagę nad innymi kandydatami?

Dzięki listowi przekonasz rekrutera, że masz umiejętności, które przydadzą się na stanowisku, na które aplikujesz.

Pamiętaj, że uda Ci się to jedynie pod warunkiem, że list jest dobrze napisany!

Zobacz, które błędy zwracają uwagę rekrutera i zmniejszają Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

 

1. Pod żadnym pozorem nie powielaj treści.

Kopiując list motywacyjny z Internetu popełniasz duży błąd. W głowie rekrutera pojawia się myśl:

“Co chce pokazać kandydat wysyłający list motywacyjny z serii “kopiuj-wklej”? Chyba nie zależy mu aż tak bardzo na pracy w naszej firmie, skoro nie chce mu się napisać kilku słów od siebie. Równie dobrze mógłby nie wysyłać żadnego listu”.

Jeśli naprawdę zależy Ci na pracy, napisz spersonalizowany list motywacyjny. Pracodawca nie powinien mieć żadnych wątpliwości, że to, co napisałeś jest przeznaczone specjalnie dla niego. Uważaj! Rekruterzy są wyczuleni na punkcie kopiowanych listów motywacyjnych. Widzą ich dziesiątki dziennie!

Najgorsze co możesz zrobić, to przekopiować swój stary list, zmienić jedynie nagłówek z adresem i wysłać go do nowej firmy bez ponownego przeczytania. Przeczytaj list na spokojnie i upewnij się, że w jego treści nie ma nazwy poprzedniej firmy, do której aplikowałeś! Kandydaci często zapominają, że użyli nazwy starej firmy nie tylko w nagłówku!

Jeśli wyślesz list do firmy A, w którego treści wymieniasz firmę B to niemal pewne, że nie dostaniesz zaproszenia na rozmowę. Co więcej, zrobisz złe wrażenie na rekruterze. Może on nawet pamiętać Cię w kolejnych rekrutacjach.

Chcesz widzieć, co napisać w liście motywacyjnym, aby rekruter pomyślał:

“Co prawda widziałem CV lepszych kandydatów na to stanowisko, ale koniecznie chcę spotkać się z autorem tego listu na rozmowie kwalifikacyjnej.”?

Przeczytaj ten artykuł: https://interviewme.pl/blog/jak-napisac-list-motywacyjny-do-firmy

 

2. Dlaczego list motywacyjny nie powinien skupiać się na Tobie?

Wbrew pozorom list motywacyjny nie powinien koncentrować się na Twojej motywacji do pracy. Pracodawcy to nie obchodzi. Interesuje go, co on będzie miał z zatrudnienia Ciebie.

Jeśli opiszesz jedynie, dlaczego tak bardzo chciałbyś pracować w danej firmie i jesteś jedynym słusznym wyborem, raczej nie zaciekawisz rekrutera. Co gorsza, nie przekonasz go do swojej kandydatury.

Zobacz, co pojawia się w głowie pracodawcy po przeczytaniu takiego listu motywacyjnego:

“Jakie korzyści przyniesie firmie ten pracownik? Skoro pisze tylko o sobie, możliwe że w pracy też będzie skupiał się tylko na sobie, a nie na dobru firmy.”

Napisz kilka słów na swój temat, ale jednocześnie nie zapomnij o korzyściach dla pracodawcy. Najlepiej połącz te dwie informacje.

Przeczytaj poniższe opisy. Który brzmi lepiej?

Jestem odnoszącym sukcesy managerem z 7-letnim stażem. Zarządzanie ludźmi jest moją pasją, dlatego szukam pracy na stanowisku kierowniczym. Realizuję się w tej dziedzinie i nie wyobrażam sobie innej pracy.

Czy?

Jestem odnoszącym sukcesy managerem z 7-letnim stażem. Dzięki swojemu doświadczeniu jestem w stanie efektywnie zarządzać zespołem i podnieść jego wydajność, tak jak udało mi się to zrobić w mojej obecnej pracy. W przeciągu ostatnich 6 miesięcy podlegający mi zespół zwiększył sprzedaż o 8% w porównaniu do poprzedniego półrocza.

Oto kolejny przykład:

Chciałbym pracować w Państwa firmie, ponieważ podoba mi się profil Państwa działalności i pakiet benefitów, jakie oferują Państwo pracownikom.

Czy?

Praca w Państwa firmie byłaby dla mnie spełnieniem zawodowym. Jestem przekonany, że mógłbym pomóc Państwu w zarządzaniu Działem Sprzedaży i osiągnięciu celów sprzedażowych.

Druga wersja każdego z przykładów pokazuje, jakie korzyści przyniesie pracodawcy zatrudnienie Ciebie.

Opisz korzyści, aby przekonać rekrutera, że warto się z Tobą spotkać osobiście. Jeśli tego nie zrobisz, możesz nie być wystarczająco interesującym kandydatem, aby dostać zaproszenie na rozmowę.

 

3. Te błędy również mogą mieć negatywny wpływ na Twoją aplikację!

Jesteś świetnym specjalistą z długoletnim doświadczeniem? A może stażystą dopiero zaczynającym swoją karierę zawodową?

Niezależnie od stanowiska o jakie się starasz, musisz upewnić się, że Twoje CV wygląda idealnie nie tylko od strony merytorycznej, ale także technicznej.

Pewne błędy mogą nie zostać Ci wybaczone, nawet jeśli jesteś doświadczonym pracownikiem. Zobacz, co do nich należy:

●błędy ortograficzne

●błędy stylistyczne

●literówki, gdy jest ich więcej niż 1.

To prawda, że część rekruterów nie wyrzuci do kosza Twojej aplikacji ze względu na wyżej wymienione błędy. Skupi się raczej na Twoich zaletach jako specjalisty w swojej dziedzinie.

Pamiętaj jednak, że druga część pomyśli:

“Skoro kandydat nawet nie przeczytał swojej aplikacji przed wysłaniem i nie upewnił się, że nie ma w niej błędów, jest wysoce prawdopodobne, że swoją pracę będzie wykonywał tak samo: niedbale i niedokładnie”.

Dlatego lepiej przeczytaj swój list przed wysłaniem i zobacz czy nie ma w nim błędów ortograficznych ani interpunkcyjnych.

Twój list motywacyjny powinien mieć odpowiednią długość. Za krótki sprawia wrażenie, że nie zależy Ci aż tak bardzo na pracy, o którą się starasz. Z kolei pisząc za długi list ryzykujesz, że rekruter nie przeczyta go w całości. Idealny list powinien zajmować około ¾ strony A4.

Jakie jeszcze błędy w liście motywacyjnym mogą skreślić szanse kandydata na rozmowę kwalifikacyjną? Masz pomysły? Wypowiedz się w komentarzu.

 

Mam na imię Kamila i pracuję w InterviewMe. Rekrutacja i rynek pracy to moje hobby i mam nadzieję, że widać to w moich artykułach :) Oprócz tego jestem miłośniczką języka francuskiego i morza w każdym wydaniu - spacerowym, leżakowym i żeglownym!


Współpracujemy z ...
Regulamin portalu | Kontakt | Copyright 2011 Pracatobie.pl