Strona główna
Uczelnie
Szkolenia
Wsparcie HR
Pierwszy dzień w nowej
pracy dzięki pracatobie.pl


Teraz Ty znajdź pracę w swojej branży,
na stanowisku lub w swoim mieścieZnajdź ofertę pracy
Znajdź ofertę pracy


Rynek pracy i biznes

Rozwój zawodowy i osobisty


Specjaliści i kierownicy zyskają najwięcej

 

W 2013 roku to specjaliści i kierownicy przedsiębiorstw otrzymali największe podwyżki w stosunku do dyrektorów, zarządów i pracowników fizycznych.  Prognozy na 2014 rok są dla nich również najbardziej optymistyczne.

Wydawać by się mogło, iż w dobie kryzysu stracą wszyscy, bez wyjątku. Z danych zebranych w Raporcie Płacowym przygotowanym przez Advisory Group TEST Human Resources wynika jednak, iż w 2013 płace specjalistów wzrosły aż o 3,0%. Prawie o tyle samo (2,9%) wzrosły także płace wśród kierowników przedsiębiorstw. Najmniejszy wzrost przychodów przypadł zarządom (jedynie 2,1%) oraz pracownikom fizycznym (2,6%).

Największym miesięcznym wynagrodzeniem w 2013 roku cieszyli się kierownicy pionu finansowego i księgowości, średnio było to około 10 000 zł brutto. Zaraz za nimi uplasowali się kierownicy w pionach marketingowych oraz pionu informatycznego, których płace mieściły się w przedziale 9000-10 000 zł brutto.

Zarobki kierowników w pionie inżynierii, badań i rozwoju oraz sprzedaży oscylowały
w okolicach 10 000 zł brutto miesięcznie. Największą dysproporcję w porównaniu do kierowników finansowych odczuli kierownicy produkcji (około 8200 zł brutto) oraz obsługi klienta, których zarobki wynoszą około 6500 zł brutto miesięcznie. Zarobki te zostały uśrednione i w poszczególnych przedsiębiorstwach mogą być mniej lub bardziej zróżnicowane.

 

Porównanie wysokości planowanych w 2014 roku i zrealizowanych podwyżek
w 2013 roku

 

 

Podwyżki zrealizowane
w 2013 roku

Średnie podwyżki planowane na 2014 rok

Zarząd

2,1 %

2,1 %

Dyrektorzy

2,7 %

3,0 %

Kierownicy

2,9 %

3,5 %

Specjaliści

3,0 %

3,8 %

Pracownicy fizyczni

2,6 %

2,7 %

 

 

 

 

 

 

Źródło: Raport Płacowy Advisory Group TEST Human Resources :: www.RaportPlacowy.pl


Rok 2014 to najbardziej obiecująca prognoza również dla specjalistów i kierowników, których planowane podwyżki wynoszą odpowiednio: 3,8% oraz 3,5%. Ci drudzy odczują największą różnicę w wysokości zarobków, gdyż dostaną o 0,6% większe podwyżki niż w roku wcześniejszym. Najmniej optymistyczna wizja kreuje się przed zarządami przedsiębiorstw, ich zarobki wzrosną o tyle samo, co w poprzednim roku, czyli o 2,1%.

 

RaportPlacowy.pl – jedyne na rynku ogólnodostępne dane płacowe pochodzące bezpośrednio z  firm

Dane płacowe i informacje o podwyżkach użyte w tekście pochodzą z ostatniego Raportu Płacowego, który powstaje w wyniku badania przeprowadzanego przez Advisory Group TEST Human Resources. Dane przekazane zostały bezpośrednio przez działy personalne z 316 przedsiębiorstw.

www.testhr.pl  www.RaportPlacowy.pl

 

 

Dane do kontaktu:

Martyna Wielgus – Młodszy Specjalista ds. Marketingu i PR

Tel.: +48 12 350 56 20

e-mail: martyna.wielgus@testhr.pl

 

 

 

 

 

 

 


Współpracujemy z ...
Regulamin portalu | Kontakt | Copyright 2011 Pracatobie.pl