Strona główna
Uczelnie
Szkolenia
Wsparcie HR
Pierwszy dzień w nowej
pracy dzięki pracatobie.pl


Teraz Ty znajdź pracę w swojej branży,
na stanowisku lub w swoim mieścieZnajdź ofertę pracy
Znajdź ofertę pracy


Rynek pracy i biznes

Rozwój zawodowy i osobisty


Czy student ma czas na pracę dorywczą?

 

Okres studiowania to czas na usamodzielnianie  i nabieranie doświadczeń. Często związany jest z wyjazdem z rodzinnej miejscowości i koniecznością przystosowania się do nowego otoczenia. 5 lat wydaje się wystarczająco długim okresem na to, aby odciąć pępowinę od rodziców. Ale jak jest naprawdę? 

 

Jak wynika z sondażu portalu Infopraca.pl – 52% studentów zaczyna pracę już na pierwszym roku studiów. Liczba ta wskazuje na to, że żacy dość szybko odnajdują się w nowej rzeczywistości i potrafią pogodzić naukę z pracą. Różne są powody dla których decydują się na podjęcie zatrudnienia. Niekiedy jest to chęć dorobienia do kieszonkowego, w innych przypadkach jest to konieczność ze względu na obowiązek samodzielnego utrzymania czy opłacenia studiów.

Coraz częstszym powodem podejmowania pracy jest również zdobywanie doświadczenia. Absolwenci szkół wyższych często odczuwają brak realnych możliwości wpływania na swoją przyszłość związaną z rynkiem pracy. Ukończenie studiów nie jest gwarantem znalezienia pracy w zawodzie, co wynika z braku umiejętności praktycznych. Inwestycją we własne doświadczenie jest w takich przypadkach praca na stanowiskach asystentów projektanta czy inna praca biurowa. Kończąc studia pracodawca zupełnie inaczej patrzy na osobę, która posiada jakiekolwiek doświadczenie niż na osobę, która zaczyna od zera.

Możliwości jest wiele. Czasu również nie brakuje. Jeżeli studenci, poza nauką znajdują czas na imprezowanie i spotykanie się z innymi, znaleźli by również czas na powiększenie swojego budżetu. Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby ze statusem studenta. Sami mają z tego powodu wiele korzyści, chociażby zwolnienie z odprowadzania składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W zamian oferują elastyczny grafik, dopasowany do zajęć. Student może dzięki temu pracować zarówno w weekendy jak i w tygodniu.

Inną możliwością jest praca zdalna. Jest to coraz chętniej podejmowany rodzaj zatrudnienia przez studentów. Ma ona wiele zalet i wymaga jedynie dostępu do Internetu. Student sam decyduje ile czasu poświęca na taką pracę oraz jakie zadania wykonuje i to bez wychodzenia z domu. Taką szansę daje m.in. portal inCLICK. Różnorodność zleceń, zdobywanie umiejętności, budowanie własnej kariery.

Warto dodać, że etap studiów to idealny czas na eksperymentowanie, aplikowanie na staże, robienie praktyk, podnoszenie kwalifikacji oraz budowanie sieci kontaktów. Firmy szukają osób wielozadaniowych, mających ciekawe zainteresowania i otwartych na nowości. W oczach pracodawcy to ludzie sumienni, odważni, kreatywni i umiejący pracować w zespole.  Aktywna praca nad karierą zawodową już na etapie studiów jest pewnym krokiem wchodzenia w życie zawodowe.

Autor: Dorota Tarnacka


Współpracujemy z ...
Regulamin portalu | Kontakt | Copyright 2011 Pracatobie.pl