Strona główna
Uczelnie
Szkolenia
Wsparcie HR
Pierwszy dzień w nowej
pracy dzięki pracatobie.pl


Teraz Ty znajdź pracę w swojej branży,
na stanowisku lub w swoim mieścieZnajdź ofertę pracy
Znajdź ofertę pracy


Rynek pracy i biznes

Rozwój zawodowy i osobisty


PR-owiec, marketingowiec - zawód modny, ale czy godny?

10.10.2013r.

PR-owiec, marketingowiec - zawód modny, ale czy godny?

Okres letnio-jesienny to czas naboru kandydatów do szkół wyższych w całej Polsce. Studia na kierunkach około marketingowych, PR-owych i dziennikarskich wciąż uchodzą za te, na które bardzo trudno się dostać, ze względu na dużą liczbę osób przypadającą na jedno miejsce. Czy jednak rynek ten nie jest już przesycony? A może zawód ten jest po prostu przereklamowany?

Z ostatnich danych pochodzących z Raportu Płacowego Advisory Group TEST Human Resources, sporządzonego wiosną 2013, wynika, iż specjalista ds. PR wcale nie jest najlepiej opłacanym stanowiskiem w tej dziedzinie. Średnio zarabia on 5 868 zł brutto miesięcznie. Specjaliści o zawężonym polu działania, zajmujący się komunikacją wewnętrzną w firmach mogą liczyć na około 4 763 zł brutto. Prawie tyle samo zarobił specjalista ds. marketingu. Jak się okazuje, najwięcej jednak zarobili specjaliści o bardzo konkretnym, kierunkowym zorientowaniu – specjaliści ds. marki i produktu. Stawka na tym stanowisku to  średnio 6 304 zł miesięcznie brutto.

 

Źródło: Raport Płacowy Advisory Group TEST Human Resources – dane z przedsiębiorstw, www.RaportPlacowy.pl

Nie inaczej jest również na stanowiskach kierowniczych tych specjalizacji. Kierownik ds. marketingu może liczyć na 8 874 zł brutto miesięcznie. Kierownik ds. marki i produktu natomiast zarobi średnio 11 061 zł.

 

 Miesięczne wynagrodzenie

całkowite brutto

Kierownik marki/produktu

11 061 zł

Kierownik ds. marketingu

8 874 zł

 

 

 

 

 

 

 

 

 Źródło: Raport Płacowy Advisory Group TEST Human Resources – dane z przedsiębiorstw, www.RaportPlacowy.pl

 

 

 


Badania te potwierdzają swego rodzaju trend na zmianę modelu zarządzania z procesowego na projektowy i ukierunkowanie stricte na cele, który wykształcił się w ostatnim czasie, i który jest bardzo wysoko ceniony w branży marketingowej. Sprawiło to, iż specjalista w tej konkretnej dziedzinie jest najlepiej opłacalnym stanowiskiem spośród wielu pokrewnych. Manager produktu to zawód stosunkowo młody, ale już bardzo wysoko ceniony. Wybierając kierunek studiów warto zainteresować się kwestią przyszłych wynagrodzeń, pamiętając jednak, iż „nie od razu Rzym zbudowano” i liczyć się z koniecznością przebycia długiej drogi na szczyt.

RaportPlacowy.pl – jedyne na rynku ogólnodostępne dane płacowe pochodzące bezpośrednio z  firm

Dane płacowe i informacje o podwyżkach użyte w tekście pochodzą z ostatniego Raportu Płacowego, który powstaje w wyniku badania przeprowadzanego przez Advisory Group TEST Human Resources. Dane przekazane zostały bezpośrednio przez działy personalne z 316 przedsiębiorstw.

www.testhr.pl

www.RaportPlacowy.pl

 

Dane do kontaktu:

Martyna Wielgus – Młodszy Specjalista ds. Marketingu i PR

Tel.: +48 12 350 56 20

e-mail: martyna.wielgus@testhr.pl


Współpracujemy z ...
Regulamin portalu | Kontakt | Copyright 2011 Pracatobie.pl