Strona główna
Uczelnie
Szkolenia
Wsparcie HR
Pierwszy dzień w nowej
pracy dzięki pracatobie.pl


Teraz Ty znajdź pracę w swojej branży,
na stanowisku lub w swoim mieścieZnajdź ofertę pracy
Znajdź ofertę pracyRozwój zawodowy i osobisty


Ile można zarobić w korporacji?

Polska jest jedną z najczęściej wybieranych lokalizacji powstawania nowoczesnych centrów usług biznesowych. To wielki sukces i wyjątkowe zjawisko, co najmniej na skalę europejską. Liczba miejsc pracy w polskich centrach rośnie niemal liniowo od 10 lat, co zawdzięczamy zarówno pojawianiu się nowych inwestycji, jak również powiększaniu istniejących. Dzięki temu sektor stał się jednym z filarów polskiej gospodarki.

Obecnie w Polsce istnieje ponad 470 centrów usług z kapitałem zagranicznym, należących do 325 inwestorów z 28 krajów, które zatrudniają blisko 130 tysięcy pracowników. Średnio przypada około 273 zatrudnionych na jedną firmę, a liczba ta stale rośnie.
95% zatrudnionych w centrach pracuje w dziesięciu największych w Polsce ośrodkach. Wśród nich znajdują się takie lokalizacje jak: Wrocław, Trójmiasto, Aglomeracja Katowicka, Lublin, Poznań, Bydgoszcz, Szczecin oraz Warszawa i Kraków. Ten ostatni jest symbolem rozwoju sektora centrów usług biznesowych w Polsce. W najnowszych rankingach (Tholons 2014) jest najwyżej notowanym miastem outsourcingowym w Europie. Jarosław Pięta, Partner w Advisory Group TEST Human Resources, twierdzi, że jest to zarówno szansa, jak i zagrożenie. W tym mieście branżowe wyzwania są największe, a stosowane praktyki warte analizy.  

Duża część centrów usług operujących w Polsce oparła swoje modele biznesowe o założenie rekrutacji najlepszych absolwentów wyższych uczelni bez doświadczeń zawodowych i wykorzystanie ich potencjału. Zdolni absolwenci, są w ich opinii pozbawieni niepożądanych przyzwyczajeń z firm o innej kulturze organizacyjnej. Dodatkowo, szybko podnoszą swoje kompetencje w oparciu o wewnętrzne programy szkoleniowe , a przede wszystkim są wysoce zmotywowani oraz szybko przyswajają wiedzę.

Z najnowszego Raportu Płacowego firmy Advisory Group TEST Human Resources (www.raportplacowy.pl) dedykowanego centrom usług wynika, że zarobki w tych firmach kształtują się co najmniej zachęcająco. Młodszy specjalista czy asystent bez doświadczenia może liczyć na około 4 200 PLN brutto miesięcznie. Mediana płacy dla Specjalisty z 2-3 letnim doświadczeniem wynosi średnio 5 000 PLN brutto na miesiąc.

Źródło: Raport Płacowy Advisory Group TEST Human Resources, edycja wiosna 2014.

Na stanowisku team leadera (odpowiadającego starszemu specjaliście) można liczyć już na kwotę blisko 6 800 PLN brutto miesięcznie. Zarobki kadry zarządzającej są zdecydowanie wyższe.  Stanowiska kierownicze opłacane są pomiędzy 9 500 a 12 500 PLN brutto. Pensja dyrektora funkcjonalnego wynosi średnio 17 500 PLN brutto, a zarobki dyrektorów czy szefów centrów oscylują w okolicach od 17 000 do aż 40 000 PLN brutto miesięcznie.

Dodatkowym benefitem dla pracowników centrów są bardzo popularne, a może nawet już powszechne, dodatki pozapłacowe. W większości z nich zapewnia się wiele różnych świadczeń do wyboru dla zatrudnionych. Wśród firm, które deklarują takie benefity największą popularnością cieszy się pakiet świadczeń zdrowotnych. Inne oferowane świadczenia to również karty benefitowe (np. multisport), dofinansowanie do studiów lub szkoleń, ubezpieczenie na życie, finansowanie studiów lub kursów itp. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre z benefitów pozapłacowych są przyznawane w zależności od stanowiska, jakie zajmuje pracownik.

Sektor centrów usług biznesowych rozwija się w Polsce dynamicznie od wielu lat. Nic nie wskazuje, aby cokolwiek miało to zmienić. Polski rynek nadal jest daleki od nasycenia, dlatego w perspektywie najbliższych lat należałoby się spodziewać utrzymania rosnącego trendu. Szacunkowo, w 2016 roku liczba pracowników w centrach w Polsce wyniesie od 150 000 do 170 000.  

 

Martyna Wielgus

Specjalista Ds. Marketingu i PR

Advisory Group TEST Human Resources

Kontakt:

martyna.wielgus@testhr.pl


Współpracujemy z ...
Regulamin portalu | Kontakt | Copyright 2011 Pracatobie.pl